Jdi na obsah Jdi na menu
 


motorová pila NSU-Ural

Čerstvý kuriózní přírustek do kolekce zajímavostí se značkou NSU je motor do řetězové pily NSU-Ural. Tato motorová pila byla v Neckarsulmu vyráběna od roku 1938 pouze pár prvních let II. sv. války především pro ženijní jednotky Wehrmachtu. Byl pro ni vyvinut zcela nový motor, a to dvouválcový dvoutaktní boxer s nesnímatelnými hlavami, speciální bezplovákový karburátor Graetzin a další vychytávky. Celkem se na konstrukci uplatnilo 10 říšských patentů. Celý motor je hliníkový s litinovými vložkami válců, kryty z hořčíkových slitin. Původní barva byla vojenská zelená. Do této barvy bude motor rovněž zrenovován.

Byl to pořádný cvalík pro nejnáročnější nasazení. Objem válců je 2 x 198ccm, výkon 8HP/3000 ot., celková váha 42,5 kg, celková délka včetně lišty byla 209 cm. Obsluhovaly ji dva lidé, byla schopna přeříznout metrový kmen za 100 sekund. Při přepravě byla rozebírána na dvě části ukládané samostatně do beden.

Jako další zajímavost přikládám i dobový prospekt na tuto pilu, který se mi před nedávnem podařilo koupit na Aukru. Jsou v něm popsány všechny i technické detaily této pily.

Motor bylo nutno celý rozebrat, vyčistit, umýt, přetěsnit. Barva byla namíchána přesně podle původního odstínu. Zajímavostí jsou přejímací značky Wehrmachtu, vyražené na válcích - WaA 862. Po smontování a odladění je nyní motor plně funkční. Při zkouškách byl provozován bez krytů, aby bylo možno motor během chodu dolaďovat. Tato fotogalerie je poněkud obsáhlejší, myslím ale, že si tento unikátní stroj více prostoru plně zaslouží. Vložil jsem zde i moje video z youtube pro zprostředkování lepšího vjemu ze zkoušek motoru. :o)