Jdi na obsah Jdi na menu
 


NSU Tritex

Přírůstek číslo 12 mojí kolekce je kolo NSU Tritex, podle značení na náboji a rámu z roku 1967. O kolo NSU se již v pravém slova smyslu nejedná, neboť produkce kol v Neckarsulmu skončila v roce 1963, ale na doplnění a obohacení mé sbírky do ní patří.

Jízdní kola NSU Tritex vyráběla na základě licence společnost Tritex Fahrrad-Vertriebs-GmbH, jejímž 95% vlastníkem byla společnost Heidemann-Werke KG v Einbecku (HWE), v té době největší německý výrobce jízdních kol. Zbylými 5% se na projektu kapitálově účastnila firma NSU. Tato společnost vznikla 6.5.1963 a fungovala asi do poloviny 70. let, poté se kola NSU již vyráběla a dodnes vyrábí bez kapitálové účasti NSU, ale tyto již nemají se značkou NSU společného vůbec nic a dělají se možná někde v Číně.

Kolo, které mám ve sbírce, navazuje provedením a kvalitou na poslední kola vyráběná v Neckarsulmu a celý jeho název zní " NSU Tritex Sportrad Mod. 25 Streamlight". Má sportovní chromované ráfky Rigida, pláště 26 x 1,75, pohliníkované ocelové blatníky a pod., téměř až na detaily se neliší od sportovního kola mod. 560, které mám ve sbírce. Rozdíl je pouze v obtiscích a popisech, štítek NSU nebyl již nýtovaný, ale jen lepený a znak na blatníku není hliníkový odlitek, ale jen plast. Za příplatek mohlo být vybavené zadním třírychlostním nábojem Torpedo.

Kolo jsem získal ve značně zuboženém stavu, celkem dost orezlé, nakonec ale po celkovém rozebrání, umytí a přeleštění je do sbírky myslím ještě použitelné. Na kole nebyl orinální talíř, nahradil jsem ho jiným, vhodnějším, i když také neoriginálním. Dále mi chybí kryt na řetěz, ale ten se možná časem ještě někde objeví.

Květen 2013 - Talíř je na kole již origo, současný stav viz poslední dvě fotky.