Jdi na obsah Jdi na menu
 


NSU Wehrsport mod. 81

Přírustek číslo 14 mojí sbírky jízdních kol NSU je služební kolo (Dienstrad), vyráběné od září 1933, dle dobového tisku obzvláště oblíbené u jednotek SA, Stahlhelm-Mannes a Hitlerjugend. Rok výroby mého kola je 1940/41. Jednalo se o nejrobustnější kolo značky, mělo silnější špice v kolech (2mm), místo drátěných držáků blatníků byly tyto lisované z plechu a mělo speciální zadní nosič se sklápěcím stojanem. Velikost rámu 550mm, kola 28 x 1,75, dělalo se výhradně v pánském provedení, barvy byly na výběr dvě - hnědá nebo feldgrau.

Na fotografiích je vidět původní a současný stav, barvu jsem si nechal namíchat přesně podle zbytků, které na kole byly, včetně linkování. I štítek je vybarven tak, jak byl původně. Vše je dle originálu až na pláště kol a řetězu. Sedlo je v původním stavu značky Wittkop. Zvonek jsem sehnal zcela nový, nepoužitý ze starých zásob. Je správně sudeťácký a ke kolu se hodí. (Výrobce Alfred Gottfried, Neudek).

Renovace trvala déle než půl roku, fotky hotového kola jsou z léta, neměl jsem moc času ho dát na stránky. Ještě doplním, že původní cena tohoto kola v roce 1938 byla 81,40 RM.